Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Michael_Barrett Luis_Jeronimo_Fernández_de_Cabrera_conde_de_Chinchon Los_Angeles_Unified_School_District Manuel_Tellechea Mar_Moreno_Ruiz Provincias_del_Gabón Marnie_(película) Lutz_(Florida) Puerto_Huarmey Lumio Gran_Houdini Prosciutto Premios_Ondas_1992 Megavatio_termico Mahad_Magandi Región_natural_Cordillera_Central Random_records Proclamación_del_Estado_Catalán_en_octubre_de_1934 Quilapayún_Cinco Margraviato_de_Brandenburgo Milenta Menil_sur-Belvitte Macintosh_Quadra_700 Provincia_de_hatay Gray_(Tennessee) Rebecca_Marino Mercenario Reflejos_Osteotendinosos Prečec Metodos_ópticos_de_análisis Pseudoeurycea_rex Manuel_Núñez_Tovar Loricaria_lata Rafael_Navarro_(actor_1912-1993) Real_Pontificia_Antiquísima_Ilustre_y_Penitencial_Cofradía_del_Senor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra._Sra._de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor_(Zaragoza) Massimo_Mauro Gran_Premio_del_Belgica Propileno Gorda Quintana-Martin_Galindez Ranunculus_circinatoides Greenwoodochromis_christyi Mijaíl_Mijáilov Milet Michael_Gondry Maelbeek Región_Panyab Rabdodóntido Reducciones_jesuíticas_(desambiguación) Macrino Manio_Emilio_Lépido_(consul_66_a_C_) Red_de_comunicación Lubaba_bint_Al-Harith_"La_Vieja" Quiquel Los_nombres_de_las_lunas

html map