Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Galeón_(desambiguación) Inmigracion_portuguesa_en_Argentina Rio_Chernaya_(Ucrania) Royal_Consorts_of_the_United_Kingdom_Great_Britain_and_England UFO Tróndur_Patursson Two_rode_together Religión_en_la_República_de_Irlanda Río_Clarillo Independencia_de_chile Rodrigo_de_Esquivel Iglesia_y_Convento_de_Santa_María_de_Roure Ursula_Micaela_Morata Inaki_Aiarzaguena Municipio_de_Lemon_(condado_de_Wyoming,_Pensilvania) Glaciaciones_wurmienses Gazprom_Neft Ruta_26_(Uruguay) Ganado_lanar Tren_BCP Murtughas_hirsuta In_Mute Troye_Sivan Ruta_Estatal_de_Nevada_160 United_States_Congress_Joint_Economic_Committee Gobernación_de_Jerusalén Iglesia_de_San_Miguel_de_Jerez_de_la_Frontera Trunks_del_futuro Restauracion_(película_de_1995) Ringbahn_de_Berlín USB_(desambiguacion) Genesis_Archive Muro_de_Alcoy Freedom_(periodico) Futbolistas_del_Club_Nacional_de_Futbol Roger_Ibáñez Iglesia_de_El_Salvador_(Toledo) Informacion_geográfica Ronald_Blanco Gimnasio_de_la_Universidad_de_Pekín Gabriel_de_Barletta Unión_de_fuerzas_democraticas Unidad_de_coordinacion_y_desarrollo_de_la_Investigación_en_Enfermería_(Investén_isciii) Rosquillas_de_San_Froilan Rio_Bravo_(Texas) Rock_urbano_(España) Garlenda Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_los_Ángeles_(Vallanca) Richard_Anderson_(baloncestista) Revolucion_Rusa_de_1905 Museo_Arqueologico_Nacional_de_Napoles SM_U-35 Municipio_de_Crooked_River_(condado_de_Ray,_Misuri) Rishod_Sobirov Ruhrstahl_X_4

html map