Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ba-ta-clan Bésame_tonto Año_131_adC Bailar_y_llorar_(album) Campeonato_Europeo_de_Badminton_de_2008 Bang_Records Benbradagh Bifurcacion_(Geografia) Bellardiochloa Cecilia_Paulina Carex_atrata_subsp._longistolonifera Batalla_de_Aduatuca_(54_a._C.) Basílica_de_zapopan Biblioteca_de_pergamo C_te_Salvatore_Todaro Carbones Cantando_por_un_sueño_(Costa_Rica) Brezhoneg Capiz Calliandra_dysantha Bellingham_(Washington) Brahmins Bartolomé_Espejo_y_Cisneros Carissa_carandas Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_2007 Baleo_de_cabeza Calixto_(nombre) Bulbul_ocráceo Carlos_José_Náñez Cerrazo_(Cantabria) Canby_(Oregón) Carros_de_combate_del_Ejercito_de_Tierra_de_Espana Bucay_(desambiguación) Candomble_yeyé Castillo_de_huete Bandera_de_II_Región_de_Antofagasta Carlota_Matienzo Bandera_de_nueva_caledonia Bormla Año_326_adC Azorina_vidalii Barthélemy_Catherine_Joubert Batalla_de_Santa_Catalina Basílica_menor_de_nuestra_señora_de_la_candelaria Bretónica Cantón_de_Saint_Martory Caza_ARC_170 Barranca_de_huentitan Baruch_Tenembaum Campaña_de_Nueva_Guinea Capacidad_de_carga_del_planeta Boleto_de_transporte Back_in_the_USSR Castillo_de_Mauterndorf Barranca_de_huentitan

html map