Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Venus_de_Willendorf Abu_al-Tayyib_Ahmad_ibn_Husayn_al-Mutanabbi Aeropuerto_de_Newport Vitry_le-François Ciudades_mas_grandes_de_Latinoamerica Conexion_A-52_-_Portugal Airco_D.H.2 Confederación_suiza Villa_Gregoriana Aderus_albolineatus Walthourville_(Georgia) Club_Social_y_Deportivo_General_Roca Westminster_Maryland Chirri_II Chemax_(municipio) Zu_(katakana) Vicent Vértigo_(novela) Zutik Wladyslaw_Antoni_Żmuda Aframomum_grana-paradisi Condado_del_Valle_de_Orizaba Ad_Dammam Colocasia_vulgaris Chironiaceae Colegio_bilingüe Varano Colegiata_de_Santa_Maria_la_Mayor_(Bolea) Chuletón Aeropuerto_de_coatzacoalcos Adolfo_Carpio Clannad_(novela_visual) Connection_(canción_de_Elastica) Vara_de_oro_española Concejo_Comunero_de_Barcelona Cimanes_de_la_Vega_(León) Constancio_I Adolf_Wolfli Chinese_Camp Victor_Sánchez_del_Amo Constitución_Politica_de_la_Republica_de_Chile_de_1828 Communauté_de_communes_Vinça_Canigou Compañeros_de_aventuras Wave_oscuro AgustaWestland_AW119 Agencia_de_Fotografías_Magnum Ajalkalaki Charlot,_ladrón_elegante Circuito_de_Lorraine Conjunto_de_vitali Con_el_culo_al_aire_(serie_de_TV) X_Org Comunidades_utópicas A_Sangre_Fría Virgilio

html map