Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Union_Católica_(España) Girard_(Metro_de_Filadelfia) Geografia_de_Washington_DC Republica_Transpadana Galindo_y_perahuy Frontera_entre_brasil_y_colombia Rita_(santa) Municipio_de_Lakewood_(condado_de_St._Louis,_Minnesota) Municipio_de_Council_(condado_de_Lee,_Arkansas) Tricellina_gertschi Utricularia_setacea U_Bahn_de_Munich Roca_en_seta Iglesia_de_Santa_Maria_Magdalena_(desambiguacion) Municipio_de_La_Grange_(condado_de_Harrison,_Iowa) General_Madine Ilbira Municipalidad_de_Iecava Instalacion_aerea_de_fibra_optica Municipio_de_West_Mahoning_(condado_de_Indiana,_Pensilvania) Río_Grande_(municipio) Iglesia_de_San_Andres_de_Llimiana Futbol_hungaro Ryuk InformATE Fuerza_capilar Uno_(álbum_de_La_Ley) Musculo_elevador_comun_del_ala_de_la_nariz_y_del_labio_superior República_del_Paraguay Turco_Asad Régimen_de_sociedad_conyugal Urgh!_A_Music_War Royal_Collection Gameloft Freethought_Association_of_Canada Frente_Democrático_por_la_Liberación_Palestina Río_Sefid Gefolgschaft Tsukishima Inmigrante_ecónomico Municipio_Monsenor_José_Vicente_de_Unda Gloria_Tour Rhamdella_longiuscula Río_Caldarés Universidad_Anáhuac_del_Sur Rubini Gallardo_(desambiguacion) Revolución_cientifico_tecnica Iglesia_de_San_Martin_de_Hoyos UGC_208 Régional Glad_Tidings SC_Young_Fellows_Juventus Frenela_gunnii_var._mucronata Geonoma

html map