Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_Santo_Domingo_Zanatepec_(Oaxaca) VII_Batallón_de_Reemplazo_Aéreo Iglesia_de_San_Nicolas_(Úbeda) Turgenitubulus_costus Ignea Fédération_régions_&_peuples_solidaires Remlingen_(Unterfranken) Retrato_de_un_joven_de_perfil_(Masaccio) Ruta_CH-225 UFC_on_Fox:_Diaz_vs._Miller Rodrigo_Orgoñez Iglesia_de_la_Asuncion_(Villanueva_de_la_Jara) Uso_de_la_palabra_americano(a) Giovanni_de_Módena Rhamphorhynchoidea Muntiaco_amarillo_de_Borneo Turner_Prize Municipio_de_Clement_(Dakota_del_Norte) Roullens Revolución_jordanista Rocío_Sobrado Río_Tamesí Municipio_de_Palatine_(condado_de_Aurora,_Dakota_del_Sur) Municipio_de_Westby_(Dakota_del_Norte) Función_digamma Municipio_de_rietavas Fuerte_Jesús_Maria_Jose_de_Rio_Grande Régimen_de_Comercio_de_Derechos_de_Emision_de_la_Union_Europea Ingeniería_financiera Germantown_(Ohio) SVN_Zweibrücken Gastronomía_de_Guinea_Ecuatorial Relaciones_feudo-vasallaticas Iglesia_de_San_Agustín_Obispo Municipio_de_Harve_(Arkansas) Ilyushin_Il_14 Roca_Adamasta Municipio_de_Monroe_(condado_de_Licking,_Ohio) Municipio_Unión_(Falcón_Venezuela) Ricardo_Irarrázaval Risaralda_(Caldas) Río_Tala Municipio_de_Bristol_(condado_de_Morgan,_Ohio) Garci_(o_Garcia)_Álvarez_de_Toledo Gerard_Reve Muntada_al-Zeidi Fraxinus_coriariifolia Municipio_de_Whited_(condado_de_Kanabec,_Minnesota) Iglesia_de_San_Cipriano_de_Zamora Ugny-sur-Meuse Río_Anas Municipio_de_Ruddell_(Arkansas) Tysonia Municipio_de_Bloom_(condado_de_Scioto,_Ohio) Impatiens_lutea

html map