Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alabama_Port_(Alabama) Condiciones_estándar_(química) Abierto_de_Shanghai Valdái_(ciudad) Colección_de_variedades_de_cítricos_en_Riverside Zona_Metropolitana_de_La_Laguna Aeropuerto_de_Guanajuato Vålerenga_Oslo_IF ASI_Abengourou Aguafuerte_(arte) Claude_Heller_Rouassant Collège_Calvin Abd_al_Salam_al_Ujayli Akysis_variegatus You_Have_Been_Loved_The_Strangest_Thing_'97 Wolfgang_Schüssel Velocidad_de_obturación_(fotografía) Acuerdo_de_paz_del_salvador Acto_del_Descendimiento_(Salamanca) Vértigo Consejero_de_Justicia_de_Cataluña Vicia_cornigera Walker_Evans Combate_del_Rincon Yiyongjun_Jinxingqǔ Aicuña Colegio_Nuestra_Señora_del_Carmen_Najera Aeropuerto_de_Lugano Circuito_de_zandvoort Afsluitdijk Weingarten_(Württemberg) Zamburak Administración_nacional_de_combustibles,_alcohol_y_portland Alejandro_Albarracín Zeboim_(localidad_bíblica) Zabol VafThrudnismal Comisión_Nacional_sobre_los_ataques_terroristas_del_11-S_en_los_Estados_Unidos Aeropuerto_Internacional_Queen_Alia AVA_Napa_Valley Acción_Ciudadana_Liberal Xīn_qī_longzhū_Shenlóng_de_chuanshuo Wii_phone Colombia-Selle_Italia Company_of_Merchant_Adventurers Agrupacion_Nacional_de_Boy_Scouts_de_Chile Ville_sur_Tourbe Condado_de_Transilvania Vegvisir Al-Anon Villeneuve-d'Entraunes Valka_s_mloky ChinaSat_3 You_And_Me Commentationes_de_Leguminosarum_Generibus

html map