Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Odrub Papaloapan_(desambiguacion) Pavetta_sanguinolenta Peninsula_de_la_Magdalena Pan_de_Jesús NW_Puppis Placa_de_incubacion Nebian Pavilhão_de_Portugal Pasítea_(satelite) Pelo_(revista) Papa/2007 Ornithopus_perpusillus_subsp._roseus Partido_de_Puchacay Par_craneal_duodécimo Partido_Liberal_Moderado Pegaso_5317 Piedra_que_late Paramilitar Parque_nacional_Montañas_Bunya Papilio Parque_nacional_Huanchaca Navarredondilla_(Avila) Papaver_steindorssonianum Oued_Souss Nevada_County_California Pechina_(desambiguación) Museo_Ziem Nunca_es_tarde_._si_la_dicha_es_buena Pico_de_la_tornera Paises_sin_salida_al_mar Parisina_(Mascagni) Opuntia_pinkavae Nikolayev Oficina_Europea_de_Patentes Plaza_de_Maipú Nulla_poena_sine_culpa Nissequogue Myasishchev_M_4 Policia_Montada_Real_del_Canadá Pio_Collivadino Periciclo Pais_vasco_frances Número_armónico Organizacion_Hidrografica_Internacional Müntschemier Playoffs_de_la_ABA_de_1974 Nederlandsche_Voetbal_Bond Planta_Nuclear_Fukushima_1 P_I. Pelophylax_terentievi Otterville_(Illinois) Nairobi_City_Stars Pilar_Prades_Expósito Potencia_de_parada

html map