Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lancha_del_genil La_rica_hembra La_amenaza_de_Andrómeda_(película) Joaquín_González Kluane_Wrangell-St_Elias_Bahía_de_los_Glaciares_/_Tatshenshini-Alsek Literatura_musulmana Jose_Eugenio_Azpiroz Instituto_de_Empresa_Universidad Julio_Elias_Musimessi Lira_vaticana Jean-Pierre_Kalfon Libreria_estandar_de_C++ José_Joaquin_Prieto Jose_Antonio_Garcia_Belaúnde Legend_of_Mana Laurent-Desiré_Kabila Jesus_Navarro_Rosas Juana_Paz_Plácida_Adela_Rafaela_Zamudio_Ribero Kólob Iván_Rébrov Liga_de_los_Pueblos_Libres Kyocera_Arena Jurgen_Gjasula Lengua_pahlavi Jet_Force_Gemini Karl_Muller_(1817-1870) Krainzia_guelzowiana Latrunculiidae Ley_de_Crueldad_contra_los_Animales_de_1849 Jardín_Botanico_de_McAllen Jacksonville_(Misuri) La_Greve_sur_Mignon Ley_de_derechos_y_garantias_de_la_dignidad_de_la_persona_en_el_proceso_de_la_muerte Le_barcares Licopodios Julio_Ayllon Le_Lac_d'Issarles Jesús_Hernandez_Blazquez Junco_silvestre Jose_Izquierdo Jean-Antoine_Injalbert La_Tourlandry Jesús_Gil Kerhonkson Litargus_unifasciatus Isequilla_(Cantabria) José_Jiménez_Inguanzo Jerota K_I.O. Instituto_Cubano_de_Arte_e_Industria_Cinematografico Jose_Luis_Oriol Juan_Traian_Iliesco Kārttikeia Le_Pont_de_Montvert Jose_Calderon_(desambiguacion)

html map