Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

MEDEF Matamoras_(Pensilvania) Golfo_de_Kandalakcha Melissa_officinalis_var._romana Referéndum_para_la_independencia_de_Escocia_de_2014 Pueblo_jazaro Lorraine_Downes Lolium_maximum Miguel_Letelier_Espínola Marquesado_de_Amurrio Lockheed_sr_71 Michele_Lojacono_Pojero Los_hermanos_Toronjo Prefectura_de_Gifu Pulsa_y_Habla Manuel_Huerta_Castillo Region_de_Aisen_del_General_Carlos_Ibañez_del_Campo Mahla Louvieres_(Calvados) Manuel_Buelta Premio_Nobel_de_Química Luís_Miguel_Lopes_Mendes Ptychadena_filwoha Protocolo_Facultativo_de_la_Convencion_sobre_la_eliminación_de_todas_las_formas_de_discriminación_contra_la_mujer Lucas_Rincon QD_III Maria_del_Carmen_Ulloa Marco_juridico_político Golden_Axe_2 Miguel_Beato_del_Rosal Puna_pau M_Roem María_Eugenia_Ríos Puṣyamitra_Śuṅga Los_invertidos Publio_Postumio_Tuberto Gonzalo_Mejía Macana Rafael_Gomez_Pérez Millerton_(Nueva_York) Good_Night_(Corto_de_Los_Simpsons) Reddell_(Luisiana) Michele_Guadagno Lucario Gradius Prunus_laurocerasus Pseudothecadactylus Marek_Hamsík Maria_Elena_Sagrera Rancho_Santa_Margarita_(California) Gran_Premio_de_San_Marino_de_1984 Lon_Nol Mateo_Maximoff Púrpura_(banda) Quebrada_del_Ají

html map