Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Raymond_Fernández_y_Martha_Beck Princesa_Atta Longueil-Annel Punta_Nitún Ramón_Calabuch Manuel_Tomás_Domecq_García Luciano_Alvarez_(escritor) Luis_S._Ugarte Malaspina_(Chubut) Gostomel Los_bandidos_del_río_frío Manuel_Escalada Pricasso Luis_Ibero Rasbora_trifasciata Rafael_Delgado_(municipio) Marco_Melandri Gonzalo_Rojas_Sanchez Maximiliano_Stanic Region_Ecatepec Golden_Foot R.C.Clark Methamidofos Miguel_Angel_García_García Premio_Simón_Bolívar Microrregion_de_Paranagua Medalla_de_oro_de_la_arquitectura Marmota_monax Memorial_del_68 Loscos_(Teruel) Pumé Quark_charm Quenual Ramón_Castroviejo_Briones Grandes_y_San_Martin_(Ávila) Lucq-de-Bearn Michelle_Reid Línea_113_(Rosario) Pre-ibero MER_A M_N.R. Psicología_social_de_la_educacion Quinto_Cecilio_Metelo_Pio Rangeley_Plantation Real_Pontificia_Antiquísima_Ilustre_y_Penitencial_Cofradía_del_Senor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra_Sra._de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor_(Zaragoza) Luis_de_Velasco_(hijo) Líder_de_la_oposición_(España) Primaria_republicana_de_Nebraska_2008 Lágrima Greg_Garza Llanten_de_perro Línea_402_(Montevideo) Raon-aux-Bois Goldring Luke_(álbum)

html map