Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Galaxia_de_nucleo_activo Gallareta_chica Tío_Gamboín Gato_andino Universidad_estatal_de_california Resident_Evil:_Venganza Ryotaro_Nogami Tupaia_tana VELUX_EHF_Champions_League Georg_Puchta Municipio_de_Washington_(condado_de_Fayette,_Pensilvania) Municipio_de_Vermilion_(condado_de_Erie,_Ohio) Ines_de_Suárez_(Metro_de_Santiago) Informativo_radial Geobiología Tío_abuelo Triojselskoye Río_Oshun Gargantas_de_Escuain Inga_donnell_smithii Roca_Olsen Frederik_Louis_Splitgerber Municipalidad_de_Varakļanu Sabanas Roberto_de_Auxerre Municipio_de_Big_Creek_(condado_de_Stokes,_Carolina_del_Norte) Futaba_Aoi VH1_Presents:_The_Corrs,_Live_In_Dublin Gobernadora_catamarqueña Roylea GPS_para_saber_dónde_estás_parado Rodrigo_Núnez Fresno_blanco_americano Municipio_Mene_de_Mauroa_(Falcón_Venezuela) Imperio_macedonio Municipio_de_Bradford Municipio_de_Lyon_(condado_de_Roscommon,_Míchigan) Iglesia_de_Jesucristo_de_los_Santos_de_los_Últimos_Dias_en_Angola Reversion_geomagnetica Trixis_stricta Tumbes_(departamento) Ruta_de_Brouwer Riello_(Teverga) Renae_Ayris Iglesia_de_Santa_Maria_de_Norena Iglesia_de_San_Martin_(Arlucea) U_100_(piedra_runica) Rustichello_de_Pisa Glikeria_Bogdánova-Chesnokova Municipio_de_Olin_(condado_de_Iredell,_Carolina_del_Norte) Iglesia_de_San_Nicolas_de_Bari_(Sinovas) Municipio_de_Fowler_(condado_de_Meade,_Kansas) Tunel_embalse_de_Calanda Fundacion_del_Software_Libre Municipio_de_Filer_(condado_de_Manistee,_Míchigan)

html map